fbpx

הנמכת תקרה

גם יפה וגם אופה – הנמכת תקרה, לא מה שחשבתם!

הנמכת תקרה הינה טרנד חם ולוהט בתחום עיצוב הפנים, הן בבתים פרטיים, במשרדים, מבנים ציבוריים וכולי. הנמכת תקרה מתבצעת על ידי הנחה של לוחות גבס במרווח מסוים מן התקרה המקורית. מלבד המענה העיצובי שמעניקה הנמכת תקרה, במרווח אשר נוצר בין התקרה המקורית לתקרת הגבס, ניתן להשתמש באופן פרקטי לפתרונות טכניים מגוונים. במידה ואתם שוקלים לבצע הנמכת תקרה, זהו המאמר בשבילכם! הנמכת תקרה – כך תשלבו עיצוב ופרקטיות. ראשית, נבחן את הסוגים השונים של הנמכות התקרה והיכן ניתן לבצע הנמכת תקרה.

סוגים של הנמכת תקרה  

באופן עקרוני, קיימים שני סוגים עיקריים של הנמכות תקרה, ועליהן ניתן להוסיף ולעצב בצורה יצירתית:

 • תקרת גבס סטנדרטית: הנמכת תקרה זו נועדה להנמיך את גובהה של התקרה המקורית מכל סיבה שהיא, והיא מותקנת ישירות אל הקירות. לתקרה זו ניתן להוסיף בקלות רבה גופי תאורה שונים, שקעים ייעודים לרמקולים, וכולי.
 • תקרת גבס צפה: תקרת זו נראית כאילו אינה מחוברת כלל, אלא נדמה שהיא צפה מתחת לתקרה המקורית של המבנה. הנמכת תקרה צפה מאפשרת להתקין גופי תאורה נסתרים, כאשר המרווח שבין התקרה הצפה לבין החלק העליון של התקרה המקורית, לרוב מנוצל על מנת להאיר את החלל באופן מיוחד, אשר מעניק לתקרה מראה עדכני ומעוצב. הנמכות תקרה צפות בדרך כלל מתקינים באזורים המשותפים של הבית כגון: בסלון, בפינת האוכל המשפחתית או במבואת הדירה. תקרות מסוג זה מקובל לבנות גם במקומות ציבוריים כמו מסעדות, בתי מלון חנויות, וכולי.

הנמכת תקרה – כך תשלבו עיצוב ופרקטיות

רבים אינם מודעים לכך, אך הנמכת תקרה יכולה לשמש לא רק לשם עיצוב ויופי, אלא לתת מענה ופתרון עבור מגוון בעיות וצרכים. ישנו יתרון רב לתקרת גבס במקרים כאלו, והוא העבודה שניתן ליצור פתחי שירות לצרכי תחזוקה ותיקון איפה שרוצים, בקלות ובמהירות. הנה כמה מן השימושים הפרקטיים אשר ניתן לשלב בהנמכת תקרה:

 • השימוש הפרקטי הוותיק והמוכר ביותר של הנמכת תקרה הוא כהכנה למיזוג מרכזי. מתקינים את תקרת הגבס במרחק מספק מן התקרה המקורית, אשר מאפשר להניח בו את תעלות המיזוג, ולעיתים אף מניחים בו גם את יחידת המיזוג עצמה.
 • הנמכת תקרה לצורכי בידוד תרמי: במבנים מסוימים ישנו צורך בבידוד נוסף, כאשר המבנה הקיים אינו מספק בידוד ראוי מחום או מקור.
 • הנמכת תקרה לצרכי בידוד אקוסטי: לעיתים רוצים לייתר חלל אשר ייתן מענה לצרכים אקוסטיים מסוימים. זה יכול להיות בידוד הרעש מתוך המבנה כלפיי חוץ על מנת לא להפריע לסביבה, כמו למשל במסעדות, מועדונים וכדומה. ייתכן ונרצה לבודד את המבנה מפני רעשים חיצוניים או שנרצה להפחית את עצמת הרעש בתוך המבנה עצמו.
 • הנמכת תקרה המשמשת מקום מעבר עבור חוטי תקשורת וחשמל. במקומות מסוימים ישנו ציוד רב, אשר מצריך שימוש בכבלים ובחוטים רבים. כל אלו צריכים מקום בטוח לעבור בו, מבלי לייצר הפרעה לאנשים הנמצאים בחלל. אחת הדרכים היעילות ביותר למנוע את כל הבלגן הזה היא לתכנן הנמכת תקרה שתכיל את כל החוטים והכבלים השונים בצורה נסתרת ויעילה.
 • בחדרי ישיבות רבים ישנו צורך לשלב ציוד רב כגון רמקולים ומקרנים אשר מותקנים בחלל שנוצר עקב הנמכת התקרה. ניתן להתקין ציוד מסוג זה בצורה אסתטית ונעימה לעין, ללא בלגן מיותר.
 • בתוך החלל שנוצר במרווח שבין התקרות, ניתן להתקין גם מערכת כריזה, וגם כאן מדובר בהתקנה אסתטית ומינימליסטית אשר אינה מתנגשת עם העיצוב, ומקנה נראה נקי וגם שימוש פונקציונלי.

סוגים של לוחות גבס עבור שימושים שונים

גם זו עובדה אשר אינה ידועה לרבים, אך בשוק קיימים מגוון של לוחות גבס, בעלי תכונות ייחודיות, מלבד לוח הגבס הסטנדרטי אשר כולנו מכירים היטב. הנה כמה מן הסוגים העיקריים של לוחות הגבס הנמצאים בשימוש:

 • לוח גבס ירוק: זהו לוח גבס אשר עבר תהליך המעניק לו עמידות גבוהה בפני לחות ועובש. בלוח גבס מסוג זה ניתן להשתמש במקומות כגון: מטבחים, חדרי אמבטיה, חדרי שירותים, מבנים הנמצאים בקרבה לים ואף בבריכות שחיה וכדומה. על מנת להעניק עמידות גבוהה יותר, ניתן להוסיף אריחים או חיפויים נוספים.
 • לוח גבס אדום: מדובר בלוח גבס שהוא עמיד במיוחד בפני אש וטמפרטורות גבוהות מאוד. לוח גבס מסוג זה יכול להגיע גם בצבע ורוד, והוא קיים במספר דרגות של עמידות באש.

בתהליך הייצור של לוח גבס כזה, מוסיפים חומרים מעקבי בעירה אשר מקנים לו את עמידותו. לוחות גבס הללו נמצאים בשימוש בעיקר במקומות בהם מתעסקים עם חומרים דליקים ומסוכנים, וישנו סיכוי רב להתפרצות של שריפה, יותר מאשר במקומות אחרים.

 • לוח גבס מחורר: לוח זה הינו בעל עיצובים רבים ומגוונים והוא מתאים מאוד לעיצוב עדכני וייחודי בכל אזור בבית או במשרד. בשילוב עם בידוד אקוסטי ניתן גם להתקין אותו במקומות רועשים במיוחד כמו למשל מוקדים טלפוניים, מקומות בילוי, בתי ספר וכן הלאה. ישנם כמה סוגים של לוחות גבס מסוג זה, בגדלים ובצורת חירור שונות. כך למשל ניתן למצוא חירורים עגולים או מרובעים. סוגי חירורים שונים מאפשרים התאמה מדויקת אל האזור בו רוצים למקם את הלוחות.

כיצד לתכנן נכון עיצוב של הנמכת תקרה

אמנם, כפי שצוין קודם, ישנם שני סוגים עיקריים של הנמכות תקרה, הנמכת תקרה סטנדרטית והנמכת תקרה צפה. את שני סוגי הנמכות התקרה האלו ניתן להעשיר בעיצובים מיוחדים ומגוונים בגבס, ובעזרת שילוב של אלמנטים מחומרים נוספים כגון זכוכית, עץ או מתכת. ניתן גם לשלב בהם גופי תאורה מסוגים ובצבעים שונים על מנת לקבל תאורה מושלמת על פי הצרכים שלכם.

על גבי הנמכת התקרה ניתן לייצר פיתוחים, פיסולים  או מדרגות מגבס, אותם ניתן לצבוע בדרכים שונות ולהתקין עליהם תאורה. אלו מקנים מראה מיוחד ביותר, מייצרים אווירה אלגנטית ומקנים תחושה מעוצבת ונעימה בחלל.

על מנת לתכנן ולבחור נכון את העיצוב אשר יתאים ביותר עבור החלל שלכם, ויהיה גם בטיחותי ועמיד, מומלץ מאוד להתייעץ עם איש מקצוע מנוסה ובעל שם. איש מקצוע מנוסה יוכל לייעץ לכם מתוך הידע והניסיון שצבר בעבודותיו הקודמות, בצורה היעילה והאמינה ביותר. הוא ידע לצפות מראש בעיות שעלולות לצוץ ביחס למבנה, ידע להתמודד עם בעיות ותקלות במהירות וביעילות ולתת מענה לכל הצרכים שלכם לכל אורך התהליך.

רק אדם מקצועי ומנוסה אשר צבר רקע וידע רב בבניה בגבס, יוכל להגיע לרמת ביצוע גבוהה ורמת גימור מושלמת – בדיוק כפי שאתם מצפים ורוצים עבור הבית הפרטי שלכם. אמנם נדמה כי עבודת גבס הינה עבודה פשוטה וקלה, וזה אכן כך ביחס לבניה סטנדרטית, אך למעשה לא כל אחד יוכל לספק לכם את התוצאה הרצויה והטובה ביותר.

בעבר היו מצבים בהם רק לאחר ההתקנה התברר כי העיצוב אינו מתאים בצורה טובה, או שהייתה חוסר שביעות רצון שנבעה מכך שאי אפשר היה לדעת כיצד תתקבל התוצאה הסופית. כיום ישנם תוכנות הדמיה אשר בעזרתן אפשר לתכנן ולדמות תוצאה של עיצוב רצוי. תכנה זו עוזרת מאוד להגיע אל העיצוב המושלם, ולהבטיח כי בסופו של דבר תקבלו בדיוק את מה שתכננתם.

הנמכת תקרה מגבס – כל מה שרציתם לדעת

הנמכות תקרה אפשר ונהוג להתקין מכמה סיבות, והן משמשות גם ליופי וגם עונות על צרכים פונקציונליים. הנמכות תקרה הפכו נפוצות ואהובות מאוד כיום, והן אלמנט עיצובי מבוקש מאוד בבתים פרטיים, בבתי עסק, מקומות ציבוריים וכן הלאה. אנשים רבים בוחרים לבצע הנמכות תקרה מסיבות שונות, ויש לכך יתרונות רבים. כאשר מבצעים הנמכת תקרה דרך איש מקצוע מנוסה ומקצועי, ניתן לקבל תוצאות מרשימות במיוחד בקלות ובמהירות. גבס הוא חומר אשר ניתן להפיק ממנו תוצאות מגוונות ומרשימות בקלות ובמהירות רבה, ועל כך ועוד, במאמר שלפניכם. במידה ושקלתם לבצע הנמכות תקרה, הגעתם למקום הנכון, הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

הנמכת תקרה בסלון

לרוב, הנמכות תקרה שנעשות מטעמים עיצוביים, מתבצעות בחללים גדולים כמו למשל סלון הבית, בו האפקט של הנמכת התקרה יהיה מרשים ויבוא לידי ביטוי בצורה אופטימלית. הנמכת תקרה בסלון יכולה להיות על מנת להנמיך תקרה גבוהה מידי ליצירת אינטימיות, או שניתן לבחור בתקרה צפה. תקרה צפה הינה תקרה אשר מותקנת על גבי התקרה המקורית, והיא בעצם תלויה ממנה באופן כזה שנדמה שהיא מרחפת באוויר, כאשר החיבורים שלה אל התקרה המקורית אינם נראים.

במרווח שנוצר בין התקרה הצפה אל הקיר עצמו, מסביב לכל אורך החדר, ניתן לשלב גם תאורת לד, בצבעים שונים. אלמנט עיצובי זה מעניק מראה אלגנטי ומהפנט ומקנה סגנון תאורה רך ונעים, אשר קשה מאוד להשיג בעזרת גופי תאורה רגילים. כך נוצרת בסלון ביתכם אווירה מיוחדת, אשר תנעים את זמנכם ותשדר רוגע ושלווה, בדיוק מה שצריך בחדר כמו הסלון.

הנמכת תקרה לצרכים פונקציונליים

הנמכת תקרה יכולה להתבצע גם על מנת לענות על צרכים פרקטיים של המבנה. בבתים פרטיים ניתן לבצע הנמכת תקרה כדי להתקין במרווח שנוצר בין התקרה המקורית לתקרת הגבס, תשתית של מזגן מרכזי, ולעיתים ניתן אף להתקין את יחידת המזגן עצמה. הנמכת תקרה מגבס מתקינים גם לשם יצירת בידוד, בין אם מדובר בבידוד תרמי או בבידוד אקוסטי, אשר גם אותו ניתן לשלב במרווח שנוצר בין שני סוגי התקרות.

במקומות ציבוריים או משרדים, במקרים רבים מבצעים הנמכת תקרה על מנת להניח בה תשתיות כמו למשל חוטים וכבלים של חשמל או תקשורת וכולי. גם פתחי שירות לשם גישה נוחה עבור תחזוקה, ניתן ליצור בקלות בתקרת גבס.

הנמכת תקרה  – איזה אלמנטים ניתן לשלב בה

כאשר מחליטים לבצע הנמכת תקרה מגבס, כדאי לקחת בחשבון כי ניתן לשלב בה אלמנטים עיצוביים נוספים, אשר יכולים להעשיר ולהוסיף לאפקט של הנמכת התקרה.

 • תאורה: כאמור, ניתן לשלב בתקרה המונמכת תאורה מסוגים שונים. הזכרנו מקודם את התקרה הצפה, בה ניתן לשלב תאורת לד צבעונית ליצירת מראה מיוחד ועדכני. בנוסף, ישנה אפשרות לשלב גופי תאורה שהם ייחודים לשימוש בתקרות וקירות גבס. אלו גופי תאורה שקועים, אשר מותקנים בתוך לוח הגבס עצמו ואינם בולטים על פני השטח. גופי תאורה אלו הם בעלי מראה נקי ומלוטש, אינם לוכדים את תשומת הלב של העין ונותנים תאורה טובה ומשתלבים בצורה הרמונית עם כל סגנון עיצוב.
 • זכוכית: הנמכת תקרה מגבס מאפשרת לשלב בה לוחות זכוכית מסוגים שונים (חלבית, שקופה, צבעונית וכולי), ומאחורי הזכוכית ישנה גם אפשרות לשלב גם גופי תאורה. עיצוב שכזה מוסיף מרקם עניין רב, ומאפשר לכם לשדרג את המראה הכללי של החלל עצמו והמבנה כולו, בקלות ובמהירות.
 • עץ: ניתן לשלב לוחות מעץ שישתלבו עם הרהיטים והעיצוב הקיים בחלל. ישנם סוגים שונים של לוחות עץ אשר ניתן לשלב, לפי הצרכים שלכם.
 • צורות וצבעים: כאשר עובדים עם גבס אפשר ליצור צורות מגוונות, אשר לא ניתן ליצור בעזרת חומרים אחרים, כך למשל: צורות מעוגלות, פיתוחם, גבהים משתנים ומדורגים. את האלמנטים האלו ניתן לצבוע בצעים שונים, ליצירת עומק והדגשת העיצוב.

כיצד לבחור נכון איש מקצוע לביצוע הנמכת תקרה

לאור הביקוש הרב, ישנם הרבה אנשי מקצוע בתחום הגבס, ומכיוון שהתפיסה היא שאלו הן עבודות אשר קל מאוד לבצע, נדמה כי אכן כל אחד יכול לבצע אותן. בפועל, ישנם הבדלים גדולים בתוצאות בין אנשי מקצוע מנוסים לבין חובבנים. הנה כמה טיפים לבחירת איש מקצוע נכון לביצוע הנמכות תקרה:

 • אין חכם כבעל ניסיון. המשפט הזה נכון בכל תחום שהוא, בבחירת כל איש מקצוע שהוא, ובמיוחד כאשר התוצאה של העבודה שלו נראית לעין, ואתם אמורים לחיות אתה מדי יום בימו, בביתכם הפרטי. איש מקצוע מנוסה יוכל להעניק לכם יעוץ מקצועי החל משלב התכנון, ויבצע את העבודה בצורה מושלמת, וברמת גימור גבוהה. ניסיון מעניק את היכולת להתגבר על בעיות בקלות, במהירות ובצורה יצירתית. איש מקצוע מנוסה יוכל אף לצפות ולמנוע בעיות מראש, מתוך הידע והניסיון שצבר.
 • בטיחות: חשוב מאוד לוודא כי איש המקצוע אותו אתם בוחרים עובד על פי כללי הבטיחות, והינו מבוטח בצורה מותאמת לעבודה אותה הוא מבצע. זהו דבר חשוב ביותר, מכיוון שחלילה במקרה של תאונה, האחריות תיפול עליכם וחבל. זכרו כי התקרה שתלויה מעל ראשכם צריכה להישאר שם! ישנה חשיבות רבה להתקנה בטוחה ועמידה של החיבורים, שיעמדו בתקנים ויהיו חזקים מספיק לאורך שנים רבות.
 • חומרים: מומלץ לוודא כי איש המקצוע שבחרתם עובד עם חומרים איכותיים, אשר יהיו עמידים ובטוחים לשימוש. לוחות גבס, צבעים, חיבורים וכן הלאה.
 • יצירתיות: מכיוון שמדובר באלמנט עיצובי, ובמיוחד אם אתם מתכננים לעשות צורות ייחודיות או עיצוב לא סטנדרטי, עליכם לדאוג כי אתם פונים אל איש מקצוע שיהיה לא רק ביצועיסט מעולה, אלא גם בעל תפיסה אומנותית ויכולת לעצב, לתכנן ולבצע עבורכם בדיוק את מה שדמיינתם. ניתן לבדוק זאת בעזרת תיק עבודות קודמות, ולקבל המלצות מלקוחות מרוצים.
 • עלויות: לא תמיד הזול ביותר הוא המשתלם ביותר! ישנם מקרים בהם תבחרו איש מקצוע אשר יבצע עבודה זולה ואחר כך תצטרכו לבצע תיקונים, שכבר יעלו לכם יותר מהעבודה עצמה. הנמכת תקרה מחירים משתלמים, יש לבדוק ביחס לתמורה אותה אתם מקבלים, תמורת המחיר. אין תחליף לעבודה איכותית ובטוחה, שכאמור אתם אמורים לחיות אתה לאורך זמן רב, בביתכם הפרטי.
 • בחרו איש מקצוע אשר עובד עם תכנת תלת ממד לעיצוב, אשר תוכלו להיעזר בה על מנת לוודא כי העיצוב אותו אתם מתכננים אכן מתקבל באופן בו אתם חושבים ורוצים. תכנון ועיצוב בעזרת הדמיית תלת ממד הינו יעיל ביותר, וכולל את התוצאה הסופית עם גופי התאורה וכן הלאה, ומבטיח תוצאה מושלמת ואת שביעות רצונכם.

היתרונות בבניה מגבס

לעיצוב בגבס ישנם יתרונות רבים, ולכן השימוש בגבס הוא פופולרי מאוד בקרב מעצבים רבים, ואנשים רבים בוחרים לבצע עבודות גבס בביתם. הנה כמה מן היתרונות הבולטים של עיצוב בגבס:

 • בעזרת עיצוב בגבס ניתן להסתיר בקלות רבה מגוון של פגמים ובעיות אסתטיות, החל מקילופים, דרך סדקים ועד למראה חלק וישר של קירות ותקרות עקומים.
 • מהירות וקלות: העבודה עם הגבס הינה עבודה מהירה מאוד, אשר אינה מצריכה מכם להיעדר לזמן רב מביתכם או מפריעה לאורך זמן את שגרת חייכם במהלך שיפוץ או עיצוב מחדש. קל מאוד להתקין תקרות מגבס, או עיצובים שונים בגבס וניתן לשנות בקלות ובמהירות את מראה הבית, מבלי להיגרר לשיפוץ ארוך.
 • עלויות: מחירי הנמכת תקרה מגבס ועיצובים בגבס הינם מחירים נוחים, והם נמוכים מאוד ביחס לבניה רגילה, אשר לרוב מצריכה תהליכי עבודה ארוכים ומסובכים הרבה יותר, ושימוש בחומרים יקרים יותר.
 • גמישות ויצירתיות: גבס הוא חומר גמיש אשר ניתן לעצב בו צורות ואלמנטים מגוונים מאוד, כמו למשל צורות עגולות ומפותלות, ולמעשה להוציא לפועל עיצובים ורעיונות אשר לא ניתן לבצע בעזרת חומרים אחרים. את הגבס אפשר ממש לפסל לכדי כל צורה כמעט, כיד הדמיון שלכם. בעזרת העיצוב בגבס, תוכלו לקבל מראה ייחודי ביותר, ולעצב את האמירה האישית שלכם. אם אתם אוהבים להיות מקוריים וחשוב לכם לא להיות כמו מכולם, זוהי הבחירה המושלמת עבורכם.
 • פירוק קל ומהיר: אין צורך להכביר במילים. כאשר תהיו מעוניינים לבצע שיפוץ או עיצוב שונה, תוכלו בקלות רבה ובמהירות לפרק את העיצוב הקיים.
 • גבס ידוע כחומר אשר מבודד מרעש, חום וקור, כאשר קיימים לוחות גבס עם תכונות ייחודיות, כמו למשל עמידות בפני לחות וכדומה. ניתן להתקין לוחות גבס גם במקומות כמו מטבח או חדר אמבטיה, וזאת ללא חשש מנזקי הלחות או הרטיבות.

לסיכומו של עניין

אם אתם מעוניינים לעצב מחדש את ביתכם, לרענן אותו או לעשות שיפוץ קל, במידה והחלטתם על הנמכת תקרה מגבס, דעו כי עשיתם את הבחירה הנכונה. מדובר בעבודת שיפוץ ועיצוב מהירה מאוד, קלה לביצוע ובעלויות נוחות, בעזרתה ניתן בקלות רבה לשדרג את מראה הבית כולו. איש מקצוע אמין ומנוסה יוכל לייעץ לכם בצורה מקצועית ומתוך ניסיון, על מנת שאתם תיהנו מתוצאה יפה ובטוחה, לאורך שנים רבות. ליצירתיים שביניכם, הנמכת תקרה מגבס זוהי הזדמנות נפלאה להפגין את הפן היצירתי שלכם ואת האופי הייחודי שלכם. אין דרך טובה יותר לקבל אלמנט עיצובי מקורי ומותאם אישית מאשר הנמכת תקרה מגבס, מעבר לכך שמדובר גם בפתרון פרקטי לבעיות טכניות ואסתטיות רבות.