fbpx

תקרות אקוסטיות

האם תקרה אקוסטית יכולה להיות גם מעוצבת?

ראשית, יש להבין מהי בכלל תקרה אקוסטית ולמה היא משמשת. מדובר בתקרה שאמורה להפוך את החלל בו היא מותקנת למבודד מרעש, ולייצר איכות שמע טובה יותר, הופחתה של רעשי רקע. תקרה זו משמשת בכל מקום הומה אדם כמו למשל חנויות, מסעדות, חברות ומשרדים, וגם בתעשיית המוזיקה וכן הלאה. ישנם מקומות בהם הנושא הוא בעל חשיבות רבה, כמו למשל במוקדים טלפוניים גדולים, בהם כמות גדולה של אנשים מדברים ומייצרים רעש בעת ובעונה אחת. על מנת שהלקוח שנמצא על הקו ישמע אך ורק את הנציג עמו הוא משוחח, יש ליצור חלל שיבודד את רעשי הרקע, וזהו העיקרון בתקרה אקוסטית.

כיום ישנם סוגים שונים ומגוונים של תקרות אקוסטיות, כאשר חלקן נחשבות תקרות אקוסטיות מעוצבות, ונעשה בהן שימוש נרחב מאוד בחללים רבים, אשר מעוניינים בתקרה שתהיה גם פונקציונלית וגם אסתטית כמו למשל מסעדות, אולמות וכולי.

איך משפיעה תקרה אקוסטית על הרעש בחלל?

תקרה אקוסטית משפיעה על מידת הרעש בתוך חלל בכמה דרכים. היא יכולה לבודד את החלל מפני כניסה של רעשים אל תוך החלל, היא יכולה למנוע מרעש שבתוך החלל לצאת החוצה ולהפריע ואף למנוע הדהוד ולהפחית עוצמה של רעש בחלל עצמו. החומרים מהם עשויה התקרה כביכול "סופגים" את הצלילים ומונעים מהם להמשיך ולהתפשט באופן מוחלט או בעוצמה פחות באופן משמעותי.

תקרות אקוסטיות – אילו סוגים קיימים?

כיום ניתן למצוא מגוון של תקרות אקוסטיות, העשויות מסוגים שונים של חומרים, בסגנונות שונים ובעלויות שונות. אלו הם הסוגים הנפוצים כיום בשוק:

  • תקרת אריחים העשויים חומרים מינרליים: זוהי התקרה הנפוצה ביותר, והיא מוכרת לכולנו משלל המקומות הציבוריים בהם כולנו מבקרים מעת לעת, כגון בתי ספר, קופת החולים, משרדים שונים וכן הלאה. תקרה זו הינה עמידה מאוד, קלה מאוד הן במשקל והן להתקנה ולתחזוקה. תקרה זו מורכבת מפרופילים עליהם מונחים אריחים, והיא מאפשרת גישה נוחה לפתחי שירות, וניתן בקלות להחליף אריח פגום.
  • תקרת מגשים : לרוב עשויה פח מגולוון, לעיתים בשילוב עם לוחות גבס. תקרה זו הינה גם אקוסטית וגם עמידה יותר בפני לחות, והיא בעלת מראה מעוצב ונקי יותר. שתי סיבות אלו הופכות את התקרה הזו למועדפת בשימוש במקומות כמו מסעדות, אולמות אירועים, בריכות שחיה וכדומה.
  • אריחי גבס: אריחים העשויים מלוחות גבס, נמצאים בשימוש במקומות בהם ישנה חשיבות גבוהה יותר למראה ולעיצוב. זוהי ללא ספק הבחירה הנכונה עבור מי שמעוניין בתקרה אקוסטית שהיא גם מעוצבת ואסתטית.

תקרה אקוסטית  – למי זה מתאים?

למעשה, בכל חלל בו יש צורך באיכות שמע טובה, או שישנו צורך להפחית את עצמת הרעשים. ישנם מקומות בהם תקרה אקוסטית הינה הכרח של ממש, כך לדוגמא:

  • אולמות מסוגים שונים: קולנוע, תיאטרון, קונצרטים, כנסים והרצאות, אירועים וכולי. מקומות אלו הם לרוב מקומות גדולים אשר מאכלסים כמות גדולה של אנשים. כמו כן במקומות מסוג זה מתבצעת פעילות הכרוכה בהפעלה של מערכות סאונד וישנה חשיבות עליונה לאיכות השמע במקום, וליצירה של חלל שקט וחסין מפני רעשים חיצוניים.
  • משרדים של חברות גדולות, מרפאות, מרכזים טלפוניים, מפעלים, בתי ספר ומוסדות גדולים וכולי. מקומות כאלו מעסיקים עובדים רבים, ובנוסף, פוקדים אותם כמות גדולה של מבקרים מידי יום. מלבד העובדה שיש צורך לבודד את המבנים האלו מפני רעשים המגיעים מבחוץ על מנת לאפשר ריכוז נאות, יש צורך להפחית את ההד הנשמע עקב בחלל ולייצר אווירה שקטה ורגועה.
  • מסעדות, מקומות בילוי, מועדונים וכדומה: במקומות מסוג זה ישנה תנועה רבה של אנשים, אשר מדברים בקול, מוזיקת רקע או מוזיקה רועשת ורעשים נוספים רבים. גם כאן ישנו צורך להפחית את עצמת ההד בתוך החלל ואף למנוע מן הרעש שבפנים לצאת החוצה, ולהפריע לסובבים.

 

לתקרה אקוסטית ישנם יתרונות רבים, מלבד היותה מבודדת רעש. תקרה זו ניתן להתקין במהירות רבה ובקלות יחסית, ללא צורך בעבודות מורכבות ומלכלכות. מדובר בתקרה אשר קל מאוד לתחזק ולתקן, ואין צורך להשקיע מאמץ רב בתכנון של פתחי שירות וכדומה. עלויות של התקנת תקרה אקוסטית הן נוחות ונמוכות ביחס לבניה סטנדרטית, ולכן תקרות אקוסטיות הן מועדפות בעת הקמה או שיפוץ של פרויקטים גדולים במבנים גדולים אשר מיועדים לאכלס כמות רבה של אנשים.